Masz problem z trądzikiem, nadmiernym wysuszaniem się skóry czy wypadającymi włosami? To znak, że Twoja skóra może wymagać specjalnej pielęgnacji. Doskonale sprawdzą się przy tym zadaniu dermokosmetyki. Odpowiednio dobrane odżywią, zregenerują i zapobiegną powstawaniu stanów chorobowych. Sprawdź, które z nich spiszą się u Ciebie!
Co to dermokosmetyki i czemu służą?
Dermokosmetyki to pokrótce specjalistyczne kosmetyki i produkty pielęgnacyjne, przeznaczone do twarzy, ciała i włosów. W swoim składzie zazwyczaj posiadają aktywne biologicznie substancje, których dobroczynny wpływ został udowodniony naukowo. Jak je rozpoznać? Nie znajdziesz w nich konserwantów, sztucznych barwników czy substancji zapachowych, które mogą podrażniać cerę. Zwykle bazują one na wodzie termalnej, która jest bogata w żelazo, cynk, mangan i selen. Poza tym mogą też zawierać naturalnie pozyskane witaminy i substancje mineralne lub składniki pochodzenia roślinnego (np. aloes, ekstrakt z zielonej herbaty czy korzeń żeń-szenia).
Tzw. kosmeceutyki stosuje się wyłącznie miejscowo i na zewnątrz – użyjesz ich nie tylko do poprawienia swojej urody, lecz także, a nawet przede wszystkim w celach leczniczych. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie wystarczą one do całkowitego wyleczenia choroby – pełnią jedynie funkcję pomocniczą. Wlicza się w nie kremy, serum, oleje i maści do pielęgnacji. W większości dostępne są jedynie w aptekach (z wyjątkiem kosmetyków pielęgnacyjnych, stosowanych na co dzień), ewentualnie w specjalnych drogeriach, w których istnieje możliwość konsultacji ze specjalistą w tym zakresie.
Właściwości i działanie
Kosmeceutyki mają przede wszystkim działanie chroniące, nawilżające i regenerujące skórę oraz jej przydatki (włosy, paznokcie). Ponieważ są one testowane dermatologicznie, z powodzeniem można je stosować na przeróżne problemy skórne. Wśród nich wyróżnia się m.in. dermokosmetyki na trądzik, łuszczycę, normalizujące wydzielanie sebum, o działaniu przeciwbakteryjnym, a nawet przeciwzmarszczkowym czy głęboko nawilżającym. Są odpowiednie również dla tych z Was, które borykają się z alergiami skórnymi, jako że ich bezpieczny skład zapewnia działanie hipoalergiczne. Można z powodzeniem stosować je także do codziennej, rutynowej pielęgnacji, nawet, jeśli Twoja skóra jest w dobrej kondycji.
Doskonale sprawdzą się one także do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci – niemowląt i noworodków. Ponieważ ich warstwa lipidowa i rogowa (ochronna) nie jest tak dobrze wykształcona jak u dorosłych, należy ją chronić przed uszkodzeniami i toksynami ze środowiska. Dermokosmetyki będą mieć też zbawienny wpływ na cerę kobiet w ciąży. Przeciwdziałają one bowiem powstawaniu rozstępów, utracie elastyczności i jędrności, a także pozostawiają ją gładką i odżywioną.
Dla kogo się sprawdzą dermokosmetyki?
Przede wszystkim dla tych z Was, które borykają się z różnego rodzaju dermatologicznymi problemami. Zazwyczaj zaleca się je osobom:
- zmagającym się z łuszczycą i z AZS,
- mającym cerę trądzikową (zwłaszcza z trądzikiem różowatym),
- walczącym z łupieżem,
- borykających się z alergiami,
- ze skórą suchą, wrażliwą czy naczynkową,
- z osłabionymi, przetłuszczającymi się i wypadającymi włosami,
- z rozstępami i cellulitem,
- dojrzałym, których cera traci swoją sprężystość.
Ponieważ dermokosmetyki mają także zbawienny wpływ na regenerację i nawilżenie skóry, pomogą Wam również zwalczyć drobne niedoskonałości i odpowiednio odżywić cerę. Ważne, by specyfiki te były właściwie dobrane, dlatego też warto, byście wcześniej skonsultowały ich stosowanie z lekarzem.
Dermokosmetyki do twarzy – jak dobrać?
W zależności od tego, czy masz wypryski, skłonności do przesuszania czy podrażnień, Twoja skóra potrzebuje zupełnie innego traktowania. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was mini poradnik, na co zwracać uwagę, kupując odpowiednie dermokosmetyki do twarzy:
- skóra sucha i wrażliwa – wybieraj kremy i oleje chroniące oraz nawilżające cerę, najlepiej bogate w witaminy z grupy B. Świetnie sprawdzą się tu także specyfiki z selenem i cynkiem w składzie, które przyspieszą gojenie się mikrouszkodzeń i odbudują warstwę lipidową;
- skóra naczynkowa – w jej pielęgnacji pomogą Ci przede wszystkim witaminy K, C i E, pantenol, gliceryna, oleje roślinne (np. z awokado lub orzechów), które doskonale ją nawilżą;
- skóra dojrzała – jeśli jesteś już po 40 i na Twojej twarzy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, doskonale zrobią Ci naturalne antyoksydanty (np. witamina C i beta-karoten) oraz witamina E, która ma działanie chroniące przed szkodliwym wpływem światła słonecznego. Retinoidy zaś wyrównają powierzchnię skóry i pozwolą na likwidację przebarwień, które mogą powstawać wraz z upływem lat;
- skóra trądzikowa – Twoim największym sprzymierzeńcem są nie tylko wcześniej wspomniane retinoidy, które spłycą ewentualne blizny potrądzikowe, lecz także dermokosmetyki do cery trądzikowej z witaminą B3. Świetnie złagodzi ona wszelkie stany zapalne i powstałe zmiany. Sprawdzi się tu także kwas salicylowy, migdałowy oraz mlekowy – dodatkowo złuszczą stary naskórek i rozjaśnią Twoją cerę.
Pielęgnacja włosów dermokosmetykami
Stan skóry głowy pośrednio wpływa na wygląd naszych włosów. Kiedy jest przesuszona, pojawi się nieestetyczny łupież, a włosy mogą stać się łamliwe. W przeciwnym przypadku będą nadmiernie się przetłuszczać i przypominać pozlepiane strąki. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać właściwe dermokosmetyki do ich pielęgnacji – zobacz, jak to zrobić:
- Włosy przetłuszczające się
Nadmiar wydzielanego sebum uregulują składniki aktywne jak gliceryna i aloes. Ze względu na ich właściwości higroskopijne, dogłębnie nawilżą skórę oraz włosy bez ich natłuszczania. Świetnie zadziałają także płukanki z ziół, m.in. szałwii czy też rumianku. Dodatkowe antybakteryjne działanie zapewni ochronę przed powstawaniem stanów zapalnych. Należy jednak uważać przy ich stosowaniu, gdyż w nadmiarze mogą przesuszyć skórę głowy.
- Włosy wypadające
Co Ci się przyda? Porządna dawka witaminy A, C i E. Po pierwsze, będą one ochraniać włosy przed działaniem wolnych rodników, po drugie, nadbudują keratynę, dzięki czemu będą bardziej odporne na zniszczenia. Nie odmawiaj sobie także wsparcia ze strony cynku i krzemu – nadadzą im piękny blask i zapobiegną nadmiernemu wypadaniu.
- Włosy łamliwe
Cuda zdziałają wszelkie odżywki i szampony bogate w oleje roślinne, a także substancje, jak wyciąg z jagód acai czy kwas hialuronowy. Doskonale nawilży strukturę włosa już od nasady, co zapobiegnie jego wysuszaniu się, a jednocześnie tendencji do łamliwości i rozwarstwiania.
Może Cię zainteresować: Codzienna pielęgnacja twarzy – jakie kosmetyki wybierać?
Zobacz też: Koreańska pielęgnacja twarzy – dobierz odpowiednie kosmetyki