Piękny manicure – jak go wykonać?

0
Piękny manicure – jak go wykonać?

Gładka skóra, wyraźny kontur paznokcia, dobrze nałożony lakier do paznokci– idealne dłonie i paznokcie. Aby uzyskać taki efekt, w pielęgnację paznokci należy włożyć trochę pracy. Ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i narzędzi, ale przede wszystkim liczy się systematyczność.

Manicure i pedicure

Jeśli myślimy o pielęgnacji paznokci, najczęściej przychodzi nam do głowy konieczność wykonania manicure lub pedicure. Dobrze zrobione, rzeczywiście pozwalają uzyskać elegancki wygląd.

Jak w sposób właściwy wykonuje się tego typu zabiegi? Możliwe są dwie metody – bazująca na użyciu zestawu narzędzi lub skorzystanie z odpowiednich preparatów.

Sposób pierwszy jest wszystkim dobrze znany. Dłonie i stopy moczymy w ciepłej wodzie, aby zmiękczyć skórki wokół paznokci. Po wysuszeniu przystępujemy do manicure, który polega na delikatnym odsunięciu skórek od płytki paznokcia, a często również na ich wycięciu przy użyciu cążek, nożyczek lub radełek. Paznokcie dłoni skracamy przy użyciu nożyczek, a paznokcie u stóp – używając obcinacza, następnie wyrównujemy je i polerujemy pilniczkami.

Drugi sposób pozwala na zastąpienie etapu obcinania skórek usuwaniem ich za pomocą specjalnych preparatów. Warto je stosować np. w przypadku problemów z zadzieraniem się skórek, co może być spowodowane m.in. zbyt częstym i głębokim ich wycinaniem. Płyn do skórek pomaga je zmiękczyć, a czasami nawet rozpuścić, co umożliwia ich łatwe usunięcie.

Lakier do paznokci – Wszystkie kolory tęczy

Pielęgnacja paznokci najczęściej łączy się z ich malowaniem. Do wyboru jest tak duża ilość kolorów lakierów do paznokci, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Prócz bogatej palety kolorów, wybierać można pomiędzy lakierami matowymi, opalizującymi, transparentnymi i oczywiście bezbarwnymi – każdy z nich pozwoli uzyskać inny efekt.

Przed malowaniem, paznokcie należy wypolerować i odtłuścić, co zapewni lepsze efekty przy nakładaniu lakieru. Na dobrze przygotowaną płytkę, jeszcze przed malowaniem, warto nałożyć dobrą bazę, która zapobiega odpryskiwaniu lakieru. W roli bazy sprawdzi się również odżywka do paznokci. Odżywki mają różnorodne właściwości – mogą regenerować, a także wzmacniać płytkę paznokcia, zapobiegając jej rozdwajaniu się i łamaniu. Odżywka do paznokci jest oczywiście polecana nie tylko jako wstęp do ich malowania, ale również jako samodzielny preparat, który warto regularnie stosować.

Co stosować po manicure?

Zajmując się kwestią malowania, nie sposób nie wspomnieć o zmywaczach. Zmywacz do paznokci zawiera zazwyczaj jeden z organicznych rozpuszczalników, np. aceton, który niestety może wysuszyć płytkę paznokcia. Warto sprawdzać skład zmywaczy do paznokci, aby móc wybierać produkty np. o bogatszym składzie – niektóre z nich zawierają glicerynę, witaminę E lub inne składniki o właściwościach nawilżających. Po ich zastosowaniu paznokcie są odżywione i lepiej przygotowane do malowania.

Lakier to nie wszystko

O zadbanych paznokciach nie świadczy jednak nawet perfekcyjnie nałożony lakier. Wymagają one bardziej kompleksowej pielęgnacji – odpowiedniego natłuszczania i wzmacniania. Można zrobić to domowymi sposobami lub zastosować odpowiednie, gotowe kosmetyki.

Warto pamiętać, iż pielęgnacja paznokci to także pielęgnacja skórek. Kiedy są one wysuszone i zadzierają się, nie sposób dobrze wykonać manicure i pedicure. W przypadku pojawienia się problemów, warto zastosować krem do pielęgnacji skórek. Pozwala on wygładzić zgrubiałe skórki oraz zapobiega zbyt intensywnemu ich narastaniu i pękaniu. Składniki kremu do skórek zawierają dużo dobroczynnych składników, np. kwas hialuronowy, pantenol czy witaminę A i E. Pomagają one pielęgnować nie tylko skórki, ale również same paznokcie – dzięki dobremu odżywieniu stają się one elastyczne i bardziej wytrzymałe.

O paznokcie można również dbać stosując różnego typu odżywki oraz oleje i olejki. O odżywkach była już mowa wyżej. Warto jednak dodać jeszcze kilka słów o ich własnościach wzmacniających i regenerujących.
Wzmacniająca odżywka do paznokci ma najczęściej w swoim składzie substancje, które odbudowują płytkę paznokcia, np. ceramidy lub proteiny. Dzięki nim paznokcie stają się twardsze i odporne na złamanie. Odżywki regenerujące przede wszystkim nawilżają i wspomagają wzrost zdrowych paznokci.

Oleje i olejki stosuje się przede wszystkim jako panaceum na przesuszone paznokcie i skórki. Olejki najlepiej nakładać przed pójściem spać. Powinno wmasować się je w paznokcie i skórki oraz pozostawić bez zmywania na noc, wtedy ich działanie jest skuteczniejsze. Olejowanie paznokci sprawia, iż stają się one świetnie nawilżone, twardsze i mocniejsze, do tego uzyskują piękny połysk.

Najważniejszy jest plan

Aby uzyskać widoczne efekty, warto działać konsekwentnie. Można przygotować sobie tygodniowy plan, obejmujący poszczególne zabiegi, a także starać się wypracować nowe nawyki, np. stosowanie kremu do rąk połączone z jego starannym wmasowaniem w skórki albo wspominane wyżej cowieczorne olejowanie paznokci. Przy zachowaniu systematyczności na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

LEAVE A REPLY